Lisan :  Türkçe     English
 

Takım Koçluğu

Tepe yönetim ekipleri organizasyonun temel sorunlarıyla  baş etmeye çalışırken, bizler de onlara çalışma  tarzı ve süreçlerini geliştirmeleri konusunda yardım etmek amacıyla kendi koçluk uzmanlığımızı kullanırız. Biz,  tepe yönetim ekibinin, içinde yer alan yöneticilerin her birinin  yetenek ve deneyimlerini maksimum düzeyde ortaya koyabilmelerine  ve birlikte daha iyi çalışmalarına yardım ederiz. Böylece bütün takımın elde ettiği sonuç ayrı, ayrı parçaların elde edebileceğinin toplamından daha değerli olur.

Yönetici koçu olarak bizler, takımın ne üzerinde çalıştığına (içerik) değil, nasıl çalıştığına (süreç) odaklanırız.  Takımla çalışırken yaklaşımımız, onların organizasyonun başarısında temel teşkil eden başlıklarla uğraştıkları yönteme yönelmektir. Başarılı sonuçlar almak için, takımın içindekilerin yetenek ve yetkinliklerinin optimal bir şekilde kullanılmasına yardımcı oluruz.

İyi bir ekip için; hem oyuncuları arasında verimli bir ilişki hem de o takım iş yapmak için bir araya geldiğinde işe yarayacak etkili ve yapıcı kurallar gereklidir. Biz ikisine de katkıda bulunuruz. Verimli ilişkiler toplantıların dışında gelişir. Bu yüzden biz, toplantıları destekleyecek şekilde bireylere davranış ve ilişkileri ile ilgili bireysel  koçluk da yaparız. Biliyoruz ki insanlar kendileri ile ilgili geri bildirimleri,  hazmedebilecekleri ve üzerinde çalışabilecekleri özel görüşmelerde almayı tercih ederler.

Sonuç olarak, ekip gelişimi zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden biz,  ekiplerin işyerinden uzakta yaptıkları arama ve strateji toplantılarını yönetmekte başarılı olsak da bunu sadece daha anlamlı ve uzun bir çalışmanın parçası olarak görürüz. 

 
 
mentor