Lisan :  Türkçe     English
 

Biz Kimiz

SERDAR SÖZERİ

“Neyin doğru olduğunu bilmek önemli değil, önemli olan doğruyu yapmaktır…., ve yapabilirsiniz.”

Serdar’ın tıp eğitimi ve iş hayatına olan tutkusu, değişik zamanlarda değişik beş ilaç firmasının genel müdürlüklerini yapmasına zemin sağladı. Türkiye ve İngiltere’de aldığı üst düzey sorumluluklar kendisine koçluğun ve liderlik özelliklerini geliştirmenin değerini benimsetti.


Deneyim

İlaç sektöründeki 22 yıllık deneyimi sırasında Serdar bir dizi Direktörlük ve Genel Müdürlük pozisyonlarında bulundu. Türkiye’de ve İngiltere’de iş birimleri ve şirketler yönetti. Bu şirketlerdeki süratli büyüme, büyük değişim, yeniden yapılanma gibi çok önemli süreçleri başarıyla yönetti. Serdar’ın Genel Müdürlik deneyimi, geniş bir yelpaze içinde, büyüyen aile şirketleri, çok uluslu firmalar ve gelişen üreticileri kapsamakta.

1990’ların sonunda Serdar İngiltere merkezli Zeneca firmasının Türkiye opersayonun yönetti. İlk iki yıl içinde şirketin iki katı büyümesini temin etti. Aynı firmanın İngiltere’deki merkezindeki Medikal Pazarlama Direktörü rolüne atandığı 1996 yılına kadar bu görevine devam etti.

1999 yılında Türkiye’ye geri döndü ve Abdi İbrahim İlaç firmasının Genel Müdürlüğüne atandı. Bu görevi sırasında, Abdi İbrahim’in Türkiye’nin bir numaralı ilaç şirketi olması için gerekli yönetimsel zemini oluşturdu. Bu şirketteki görevi sırasında, direktörler kurulunu oluşturmak, merkezi bütçe sistemi gibi major süreçleri oluşturmak, ve iş geliştirme ve satış operasyonalr departmanı gibi yeni fonksiyonları oluşturmak gibi önemli katkılarda bulundu. Şirketin gelecekteki yöneticilerini yetiştirmek üzere bir yönetici adayı program başlattı, şirketi ihracatta da başarılı bir noktaya taşıyabilmek için yoğun girişimlerde bulundu. Serdar, Menarini şirketinin Genel Müdürlüğü sırasında da benzer bir dizi aktivitelerle, satın alınan bu aile şirketinin dönüşümünü sağladı.

Daha sonra Serdar’ın ilaç sanayiindeki kariyeri ülkenin en büyük ilaç dağıtım şirketi olan Hedef Alliance’ın İcra kurulu üyesi olarak devam etti. Bu görevindeki başarısında, grubun üst düzey yöneticileri üzerindeki koçluğu önemli rol oynadı.

Serdar ilaç sanayiindeki son iki görevinde de önemli dönüşüm projelerine lidelik yaptı, bu firmaları değişen Pazar koşullarına uygun biçmde dönüştürme yolunda başarılı bir yönetim sergiledi. Serdar’ın son şirketi olan Actavis İlaç şirketindeki Ülke Müdürlüğü görevi halen devam etmekte.

Yöneticilik pratiğinin yanısıra, Serdar koçluk hünerlerini basketbol koçu olarak da sergilemek fırsatını buldu. Klarinet çalmakta ve işi dışındaki vaktini çoğunluklu eşi ve iki çocuğu ile geçirmekte.

 

Odaklandığı Alanlar

Organizasyonel Değişim

Serdar’ın değişim yönetimindeki deneyimi kendisini, daha yüksek bir operasyonel verimlilik sağlamak ve daha karlı iş sonuçlarına ulaşmak için yeni stratejiler ve yapılar geliştiren, yeni takımlar oluşturan, ürün portföylerini yenileme sürecinde olan yöneticiler için çok uygun bir dış destek olarak sergilemektedir. Aynı zamanda, kendine özgü liderlik tarzının ona kattığı bir avantaj olarak, genç yeteneklerin geliştirilmesinde de oldukça fazla deneyimi ve başarısı bulunmaktadır.

 

Eğitim
Strathclyde Üniversitesi, Glasgow, MBA
(tez aşamasında sonlandırıldı)

İstanbul Ünversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Kadıköy Koleji,İstanbul

“Traininig for Executive Coaches”
Praesta International, Berlin 2006. 

Diğer Sorumluluklar
Yönetim Kurulu Üyesi, Turkish Pharmaceutical Employers’ Association
Üye, Turkish Medical Association

Diller
Türkçe
İngilizce

T: +90 212 368 80 32   
E: serdar.sozeri@praesta.com

     

 


Hande Yaşargil Lloyd Denton  
Oya Görgülü
Caroline Fattal Fakhoury  
Begüm Dilmen Len Andrieux  
Nazlı Özek Ebru Çapa   
Dr. A Kemal Tuğcu Mine Görgün  
Serdar Sözeri Elif Şansal  
Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu Gülruh Turhan  
   
 
 
mentor