Lisan :  Türkçe     English
 

Biz Kimiz

OYA GÖRGÜLÜ

“Rakiplerini geride bırakan şirketler, çalışanını geliştiren ve değişime ayak uydurabilenlerdir.”


Oya Görgülü’ nün çokuluslu bir medya kuruluşunun ülke yöneticisi olarak kazandığı deneyim, ona değişimi yönetmenin, yeteneği geliştirmenin ve kurum politikaları içinde yolunu bulmanın önemini öğretti.


Deneyim

Görgülü’ nün koç olarak sunduğu en önemli katma değerlerden biri, değişimi yönetme deneyimidir. Reuters Türkiye’nin yeniden yapılanma süreçlerini, değişimin sadece iş yapma biçimine değil, işe yaklaşım ve işi algılama alanlarına da odaklanması gerektiğinin bilinci ile yönetti.

Türkiye finans piyasalarının son 20 yılda “kriz” ve “büyüme” arasında yaşadığı büyük dalgalanmalarda Reuters'in iş modelinde gerçekleşmesi gereken “hızlı büyüme” ve “hızlı konsolidasyon” evrelerini yönetirken, merkezin taleplerini ve beklentilerini de bu iş döngülerinin üzerine doğru biçimde yansıtma başarısını gösterdi.

Görgülü kariyerine 1992 yılında Reuters Türkiye’de başladı. Satış alanında değişik görevlerden sonra, bu çokuluslu medya ve teknoloji kuruluşunun ilk Türk Ülke Müdürü oldu.

Çokuluslu ve çok kültürlü bir iş ortamının yönetim parametrelerindeki etkisini, bu tür bir ortamda lokal yetenek ve kadın olarak nasıl gelişilmesi gerektiğini deneyimleme fırsatı buldu. Ayrıca kuruluşun içinden yükselirken meslektaşları ile “takımın bir parçası” olarak kurduğu ilişkileri, “takımın lideri” olarak geliştirme becerisini de edindi.

Görgülü, karmaşık organizasyon şemaları ile bu şemaların iş yapma yöntemine etkisini de hesaba katarak yürütmek zorunda kaldığı “yeniden yapılanma” süreçlerinde deneyimlidir. Ayrıca Reuters’ın müşterileri bazında yaşanan dönüşümler ve değişimler doğrultusunda, iş modelini değiştirme esnekliğini de gösterebilmiş bir yöneticidir.

 

Eğitim
Coaching for Organisation Consultants Program, Ashridge, UK, 2009

Üst Düzey Yönetici koçları için Eğitim Programı, Praesta International Ltd., Budapeşte 2008

MBA, Uluslararası İşletme,
U.S. International University, Haziran, 89

Lisans, Ekonomi,
Boğaziçi Üniversitesi, Haziran ,87

 
T: +90 212 368 80 32
E: oya.gorgulu@praesta.com 
      

 


Hande Yaşargil Lloyd Denton  
Oya Görgülü
Caroline Fattal Fakhoury  
Begüm Dilmen Len Andrieux  
Nazlı Özek Ebru Çapa   
Dr. A Kemal Tuğcu Mine Görgün  
Serdar Sözeri Elif Şansal  
Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu Gülruh Turhan  
   
 
 
mentor