Lisan :  Türkçe     English
 

Biz Kimiz

DR. A. KEMAL TUĞCU

“Koçluğun amacı, bireylerin ve ekiplerin daha yaratıcı, hedeflere adanmış ve süreç verimliliklerinin olumlu değişimine açık olmalarını sağlamaktır”
 
Kemal Tuğcu’ nun uzmanlık alanı yaratıcı vizyonların geliştirilmesi ve bu vizyonların gerçeğe ; iyi tasarlanmış ürünlere, verimli süreçlere, etkili organizasyon yapılarına ve iyi yönetilen üstün şirketlere dönüştürülmesidir. 


Deneyim


Tuğcu, General Motors ve Arçelik’te araştırma mühendisi, ekip lideri ve daha sonra bir üst yönetici olarak çalıştığı AR-GE, Ürün Geliştirme ve İnsan Kaynakları alanlarında 20 yılı aşan bir tecrübe ve değişim yönetimi birikimini sunmaktadır.

Koçluk hizmeti sırasında Tuğcu’nun doktora alanı olan Kontrol ve Sistem Mühendisliğindeki birikimleri sayesinde, stratejik planlama, ürün geliştirme ve diğer tüm yönetim süreçlerinde oluşturulan yaratıcı fikirlerin gerçeğe ve ölçülebilir kazançlara dönüştürülmesi süreci için, bireylerin ve şirketlerin sistematik ve öğrenilebilir bir yetkinlik kazanması sağlanmaktadır.

Tuğcu, ABD’nin Illinois Üniversitesinde Kontrol ve Sistem Mühendisliği alanında yaptığı doktora çalışmaları sırasında lisans dersleri vermiş ve ilgili araştırma laboratuvarlarının yönetimini üstlenmiştir.

Daha sonra General Motors Araştırma Laboratuvarlarında Uzman Araştırma Mühendisi olarak çalışmış ve yeni motor ve entegre otomatik vites sistemlerinin geliştirilmesi projelerinde görevler alımıştır.

Tuğcu, Arçelik’in Türkiye çapında ün kazanmış Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin kurucu yöneticilerinden birisidir. Kurulduğu 1990 yılından beri birçok teknolojik yeniliğe imza atan bu Merkez, 15 yıllık geçmişinde Arçelik’in bir çok patentin sahibi olmasında ve yabancı lisanslarının yer almadığı kendi yeni ürünlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır.

Tuğcu’nun yeni mühendislerin yetiştirilmesi ve interdisipliner ekiplerin birarada çalışmalarını kapsayan AR-GE ve Ürün Geliştirme yönetiminde ortaya koyduğu başarı, Arçelik’in üst düzey İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü görevine terfisini sağlamıştır. Bu görevi sırasında Kemal, şirketin personel yönetimi birimlerinin stratejik ve üst düzey bir İnsan Kaynakları organizasyonuna dönüştürülmesine liderlik yapmıştır.

Tuğcu, Arçelik’in 1997 yılında Türkiye’nin en önemli Kalder Kalite Büyük Ödülünü kazanması ve daha sonra Avrupa EFQM Kalite Ödülü yarışmasında finale kalması sırasında Arçelik İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü görevini yürütmenin gururunu yaşamıştır.

 

 

Yakın Geçmişteki Koçluk Görevleri  


Ülke Satış Direktörü (İlaç Sanayi) :  
Uluslararası bir  şirketin üst düzey satış direktörlüğüne yani atanan başarılı bir satış müdürünün birim yöneticiliği rolünden şirketin üst düzey bir lideri rolüne adaptasyonuna destek sağlanması. Kişinin bağlı satış yöneticileri karşısında etkin liderlik yetkinlikleri geliştirilmiş ve şirkette yaratıcı bir değişim lideri olarak algılanmasına olanak sağlanmıştır. 

Üretim Direktörü (Kimya Sanayi) :  
Toplam Kalite Yönetimi konusunda önemli bilgilere sahip bir tecrübeli üretim direktörünün bu birikimlerini  şirketin üretim ve yönetim süreçlerine uygulaması sırasında destek koçluğu verilmiştir.  


Stratejik  İş Birimi Direktörü (Kimya Sanayi) :
Başarılı bir üst düzey direktörün kendi iş
süreçlerinde modern ürün geliştirme ve bilgisayar destekli proje yönetimi yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasında destek koçluğu verilmiştir. 

 

Profesyonel Üyelikler
 
PERYÖN (Türkiye Personel Yönetimi Derne Etik Kurul Başkanı

T.C. Beş Yıllık Kalkınma Planı, Fikri Haklar Ö İhtisas Komisyonu Üyesi (1995, 2000)

Fikri Haklar Çatışmalarında Uzlaşma (Dispute Mediation) (ICC)


Eğitim
Üst Düzey Yönetici koçları için Eğitim Programı, Praesta International Ltd., Londra 2004

B.Sc., (1978) Makine Mühendisliği Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul.

MS & Ph.D., (1980, 1984) Kontrol ve Sistem Mühendisliği, Illinois Üniversitesi (Urbana – Champaign), ABD.
 
T: +90 212 368 80 32   
E: kemal.tugcu@praesta.com   

     

 


Hande Yaşargil Lloyd Denton  
Oya Görgülü
Caroline Fattal Fakhoury  
Begüm Dilmen Len Andrieux  
Nazlı Özek Ebru Çapa   
Dr. A Kemal Tuğcu Mine Görgün  
Serdar Sözeri Elif Şansal  
Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu Gülruh Turhan  
   
 
 
mentor