Lisan :  Türkçe     English
 

Biz Kimiz

HANDE YAŞARGİL

“Yönetici koçları, zaten başarılı olan danışanlarının çok daha etkin liderler olmaları yolunda onlara eşlik eder ve donanımlarını güçlendirirler.”

Hande Yaşargil, psikoloji ve psikoterapi eğitimini, üst düzey insan kaynakları yöneticiliği tecrübesiyle birlestirerek, yönetici koçluğu hizmeti verirken, davranıs değisikliğine ve yönetim olgunluğuna odaklanır.Deneyim

Hande Yaşargil, alanındaki ilk şirketin kurucu ortağı olarak Türkiye’nin en deneyimli yönetici koçlarından biridir.

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi alanında yüksek lisans yapmıştır. 1994-2002 yılları arasında bankacılık ve medya sektörlerinde İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalışmıştır. Yaşargil, üç büyümekte olan ulusal bankada İnsan Kaynakları Bölümlerini kurmuş ve her fonksiyonunu yönetmiş, pek çok “başarılı uygulama” örneği ortaya çıkarmıştır. Daha sonra, Türk, Alman ve İtalyan ortaklı lider dergi yayıncılık şirketi olan Doğan Burda Rizzoli’de İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2002 yılında Mentor Danışmanlığı kurmuş, 2006 yılında onu bir “Liderlik Gelişim Danışmanlık Şirketi” olarak konumlayıp, yönetici koçluğu işini uluslararası düzeye taşımış ve Praesta International’ın İstanbul ve Dubai ofislerini kurmuştur. Halen birlikte çalıştıkları danışmanlar ile bölgedeki pek çok uluslararası ve ulusal şirketin üst düzey yöneticisine bireysel, takım ve grup formatında koçluk yapmaktadır. Ayrıca Mentor Danışmanlık bünyesindeki danışmanlarıyla çok sayıda kurumsal şirketin ‘Şirket içi Mentorluk Sistemleri’ni ve ‘Liderlik Gelişim Sistemleri’ kurmakta ve yönetmektedir.

“Örgütsel Klinik Psikoloji” diplomasını ve “Koçluk ve Danışmanlık” executive master derecesini INSEAD Business School’dan aldı. Harvard Kennedy School of Government'da "Liderlik Gelişiminin Sanatı ve Uygulaması" alanında, London Business School’da ise “Yönetici koçları için liderlik gelişimi” konusunda sertifika programlarını tamamlamıştır.

2010’dan bu yanan “INSEAD Global Leadership Center” bünyesinde çeşitli yönetici gelişim programlarında koçluk yapmaktadır.

Çeşitli dönemlerde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA programında Örgütsel Davranış, Koç Üniversitesi EMBA programında Liderlik dersleri vermiştir. Mentor LD bünyesinde sektörün ilk “Koçluk ve Mentorluk Konferans Dizisi”ni gerçekleştirmiştir. Ayrıca İşte İnsan gazetesi ve DBE ile birlikte “İşte Psikoloji” Konferanslarını tasarlamış ve yönetmiştir.

Yaşargil, 2012 yılından bu yana “Yönetim Kurulunda Kadın” Şirketler arası Mentorluk Programı’nı tasarlamakta ve yönetmektedir. Program kapsamında ayrıca üniversiteler tarafından akredite bir “Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı” da yer almaktadır.

 

Eğitim

B.A., Psikoloji, Istanbul Üniversitesi

M.A., İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi, Marmara Üniversitesi

Executive Masters, Coaching and Consulting for Change, INSEAD

İş Dünyası için Kısa Terapi Uygulamaları, Mental Research Institute, CA

Evlilik ve Aile Terapileri Eğitim Programı, IATE

Etkin Liderlik için Koçluk, London Business School

Diploma, Cum Laude, Örtütsel Klinik Psikoloji, INSEAD

Liderlik Gelisiminin Sanatı ve Uygulaması, Harvard Kennedy School of Government

 

Diğer Sorumluluklar

INSEAD Global Leadership Center Koçu

EMCC Türkiye (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi) Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Kurucu Üye

EMCC Konferans Komite Eski Başkanı

Uluslar arası Delege, EAPM (Avrupa Personel Yönetimi Dernekleri)

Kitap ve Makaleler

Sabah İşte İnsan'da 2 yıl boyunca her Pazar "İşgörü" başlığıyla köşe yazıları yayınlanmıştır.

Family Business Coaching kitabının yazarlarından biridir.

 

T: +90 212 368 80 32-33   
M: +90 533 438 48 04
E: hande.yasargil@praesta.com

     

 


Hande Yaşargil Lloyd Denton  
Oya Görgülü
Caroline Fattal Fakhoury  
Begüm Dilmen Len Andrieux  
Nazlı Özek Ebru Çapa   
Dr. A Kemal Tuğcu Mine Görgün  
Serdar Sözeri Elif Şansal  
Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu Gülruh Turhan  
   
 
 
mentor